Z żylakami odbytu zmaga się większość ludzi po 30. roku życia. Wywołuje je siedzący tryb życia, brak ruchu, zła dieta (uboga w błonnik i płyny) oraz czynniki genetyczne. Czy wiesz jak łatwo pozbądź się ich wstydliwego problemu z żylakami odbytu?

Hemoroidy dzielimy na żylaki odbytu wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne leżą powyżej tzw. kresy grzebieniastej odbytu przebiegającej ok. 2-3 cm powyżej jego ujścia, a zewnętrzne – poniżej tej granicy.

Obejrzyj nasz film i dowiedz się jak szybko rozpoznać żylaki odbytu:
[iframe width=”560″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/Qh_Kb7z_ljM” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Żylaki odbytu- objawy

To najczęściej bezbolesne krwawienie w różnej formie i nasileniu – od brudzenia krwią papieru toaletowego do znacznych krwotoków, pojawiających się najczęściej w trakcie lub po oddaniu stolca. Stan zapalny, obrzęk, czy uwięźnięcie guzka krwawniczego może manifestować się bólem.

Objawy:

  • Powtarzające się lekkie krwawienia przy oddawaniu stolca – widoczne w muszli klozetowej lub na papierze toaletowym.
  • Występujący niekiedy ból przy wypróżnianiu się, promieniujący w kierunku górnego odcinka odbytnicy.
  • Uczucie pieczenia w okolicy odbytu podczas oddawania stolca.
  • Uczucie wilgotności i swędzenia odbytu pojawiające się szczególnie po wypróżnieniu i nocą.

Przede wszystkim jednak kiedy zauważymy jeden z objawów wskazujących na istnienie choroby hemoroidalnej powinniśmy natychmiastowo wykonać Test Obciążeń Organizmu, który potrafi znaleźć przyczynę naszej dolegliwości.

Żylaki odbytu to utrapienie wielu z nas, poznaj 5 domowych sposobów

    • Nasiadówki

Nalej do wanny letniej wody (do 40°C), na ok.10 cm, dodaj wywar z kory dębu, rumianku albo nadmanganian potasu i usiądź z podkurczonymi nogami. Można też przygotować ziołową mieszankę: po łyżeczce ziela rdestu, szałwii, kory kasztanowca i dębu zalej 2 litrami zimnej wody i gotuj na wolnym ogniu 10 minut, przecedź i wlej do wanny. W przypadku ostrego nasilenia choroby ulgę przynoszą stosowane przez kilka sekund nasiadówki z zimnej wody oraz naprzemienne polewanie zimną wodą ud i kolan.

    • Ciepłe kąpiele

Z dodatkiem kilku kropli olejku o właściwościach przeciwzapalnych i uspokajających (lawendowego, z jagód jałowca, rozmarynowego, cytrynowego) łagodzą ból, wspomagają przepływ krwi, zmniejszając obrzęk.

    • Okłady

Okłady z zawiniętej w chusteczkę kostki lodu przykładanej do odbytu przez kilka minut złagodzi ból. Można też ratować się sokiem z ugotowanej cebuli z 2 kroplami oliwy. Jednym z najprostszych sposobów hamowania niewielkiego krwawienia oraz łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości jest też przykładanie wilgotnej torebki herbaty – zawarta w liściach tanina ma silne działanie przeciwzapalne i ściągające.

    • Przemywanie

Przemywanie chorych miejsc wacikiem albo chusteczką higieniczną nasączoną wyciągiem z rumianku, nagietka, aloesu, skrzypu czy kory dębu (mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przyśpieszają gojenie) złagodzi podrażnienia błony śluzowej, świąd i pieczenie.

    • Ziołowa herbata

W sprzedaży są gotowe mieszanki stosowane na hemoroidy, ale można przygotować własną – z piołunu, pokrzywy, podbiału, skrzypu lub czarnego bzu i babki lancetowatej. Łyżeczkę mieszanki zalej szklanką gorącej wody i parz 10 minut. Herbatę przecedź, dodaj wyciśnięty ząbek czosnku.

Ponadto:

    • Unikaj zaparć, sprzyjających hemoroidom.
    • Jadaj jak najwięcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, ale nie przesadzaj z nasionami, bo mogą mechanicznie drażnić odbyt, zwiększając swędzenie i pieczenie.
    • Ogranicz produkty wzdymające, np. strączkowe, a także czekoladę, mocną herbatę, kawę, alkohol wysokoprocentowy i czerwone wino, tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy.
    • Codziennie pij co najmniej 2 litry płynów.

Równie ważny jak dieta jest systematyczny wysiłek fizyczny – codzienny spacer albo gimnastyka.

Bardzo łatwo znaleźć przyczynę hemoroidów za pomocą Testu Obciążeń Organizmu.

Marta z Wrocławia, 37 lat

„Trudno było mi się zmobilizować, aby wyjaśnić przyczynę moich dolegliwości. Tym bardziej jeśli dotyczyła ona tak wstydliwego tematu jak problemu z hemoroidami. Wreszcie mąż przetłumaczył mi, że nigdy się nie pozbędę tego utrapienia jeśli nie poznam szczegółowej przyczyny. Skorzystałam z jego rady i poszłam na Test Obciążeń Organizmu. Był to strzał w dziesiątkę.”

żylaki odbytu
Specjalista radzi

“Wiele osób decyduje się na wyjawienie swoich dolegliwości dopiero wówczas, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. A przecież w tym przypadku, podobnie jak przy wielu innych chorobach, im wcześniej zdiagnozujemy problem, tym mamy większe szanse na wyzdrowienie. Oczywiście najlepiej jest podjąć odpowiednie działania profilaktyczne, które skutecznie mogą nas uchronić przed wystąpieniem problemów z hemoroidami. Nie powinniśmy więc zwlekać i wykonać Test Obciążeń Organizmu, który wykryje nasze dolegliwości”- specjalista Weronika Łapińska z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Żylaki odbytu w ciąży

Hemoroidy to choroba naczyń krwionośnych otaczających mięśnie zwieracza odbytu. W czasie ciąży żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, stają się obrzmiałe, wypukłe, a ich ścianki są słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli okolica odbytu swędzi i piecze można przypuszczać, że pojawiły się żylaki odbytu. Lekceważenie pierwszych objawów hemoroidów może doprowadzić do stanu zapalnego, którego sygnałem są ból w odbycie oraz krwawienia podczas oddawania stolca.

Jest łatwy sposób na wykrycie żylaków odbytu

Dane z raportów WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) są zatrważające, choroba hemoroidalna dotyka już co drugą osobę po pięćdziesiątce. W przypadku starszych osób ten odsetek jeszcze wzrasta. Test Obciążeń w 45 minut pomoże Ci wykryć i wyeliminować przyczyny, dzięki którym ustąpią również objawy – czyli hemoroidy. W trakcie konsultacji ze specjalistą dowiesz się jak prawidłowo dbać o swój organizm aby cieszyć się zdrowiem na lata. Uzyskasz informacje na temat indywidualnie dobranej naturalnej kuracji, której zadaniem będzie usunięcie przyczyn Twojej choroby.